Odbiór lokalu przez Sanepid. Co będzie przedmiotem bacznej uwagi inspektorów? Bądź gotów!
Odbiór lokalu przez Sanepid. Co będzie przedmiotem bacznej uwagi inspektorów? Bądź gotów!

O możliwej wizycie pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej myślimy zwykle bez entuzjazmu, jednak w momencie otwierania działalności jest ona nieunikniona. Obawy będą zbyteczne, jeśli tylko właściwie się przygotujemy. W pewnym zakresie jest to nieodzowne nie tylko po to, by móc bez przeszkód przejść odbiór, ale i by zadbać o bezpieczną i efektywną pracę kuchni w przyszłości.

Dokumenty, dokumenty i jeszcze raz dokumenty. Przygotuj je wszystkie

Aby móc legalnie rozpocząć działalność gastronomiczną musimy dokonać wpisu do rejestru zakładów podlegających kontroli PIS – na złożenie stosownego pisma mamy dwa tygodnie przed uruchomieniem naszego lokalu. Inspektor sprawdzi wówczas, czy warunki, jakie zapewnia użytkowany przez nas lokal odpowiadają wymogom prawnym. Do jego wizyty musimy się przygotować – potrzebnych będzie wiele dokumentów.

Do najważniejszych należy niewątpliwie projekt technologiczny lokalu, w tym instalacji wentylacyjnej czy elektrycznej. Projekty muszą być zgodne z tym, co zostało wykonane, o czym zaświadczyć musi wykonawca/kierownik budowy. O tym, co jeszcze trzeba będzie przedstawić urzędnikom decydują konkretne okoliczności. Jeśli wznieśliśmy nowy obiekt, musimy dysponować pozwoleniem na budowę. Adaptując budynek istniejący potrzebujemy zaś pozwolenia na przebudowę (jeśli w jego architekturze musieliśmy dokonać istotnych zmian), a także na zmianę sposobu użytkowania. Niekiedy zastana konstrukcja nie będzie w pełni odpowiadała przepisom i nie będzie się dało tego zmienić (np. wysokości sufitów). Taki problem jest jednak do rozwiązania – dokument o odstępstwie wydać musi jednak wojewódzki inspektorat sanitarny.

Ponadto zawsze konieczna będzie decyzja z urzędu gminy o braku przeciwwskazań do użytkowania jako lokal gastronomiczny. Nie zapomnijmy także o badaniu wody, udokumentowanym sprawdzeniu wydajności wentylacji, umowie na wywóz śmieci, książeczkach sanepidowskich i dokumentacji prowadzonej działalności gospodarczej.

Zmywarka gastronomiczna i inny dobrej klasy sprzęt jest nieodzowna

Papiery papierami, nasze zaplecze musi być jeszcze właściwie wyposażone. Nie zostanie odebrany lokal, w którym nie stanęła np. podłączona (!) zmywarka gastronomiczna z funkcją wyparzania albo nie ma w niej właściwego dostępu do wody. Kuchnia będzie obiektem szczególnej uwagi inspektorów. Musi być właściwie zorganizowana, utrzymana w stałej czystości i wykończonakontrola sanepidu może być powtórzona właściwe w dowolnym momencie – nawet niespodziewanie, jeśli inspektorzy uznają, że wymaga tego bezpieczeństwo konsumentów. Wystarczy zawiadomienie jednego z nich. Warto więc dbać o jak najlepsze relacje i nie dawać im żadnych powodów do niezadowolenia – zwłaszcza, że jednym z czynników wpływających na rezultat odbioru i kontroli jest interpretacja przepisów obowiązująca w konkretnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wysokiej jakości niezawodny sprzęt, w jaki można wyposażyć się dzięki ofercie Resto Quality, może być jednym z naszych najważniejszych atutów i niezbitym dowodem na to, że poważnie podchodzimy do zagadnienia należytego wyposażenia zaplecza. Przede wszystkim jednak jest to po prostu skuteczne narzędzie pracy, które pozwala na obniżenie jej kosztów. Zapraszamy do kontaktu i zamówień.

KONTAKT

12 307 06 72
FAX
12 345 03 28
E-MAIL
info@restoquality.pl
Resto Quality
  • Resto Quality Sp. z o.o. 30-554 Kraków

Sąd rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego: 0000511822, NIP: 675-150-38-22,
Kapitał zakładowy: 25 000,00 PLN

Dane kontaktowe

Prowadzimy szkolenia z obsługi sprzętów oraz organizujemy pokazy wybranych urządzeń.
Zapraszamy do kontaktu!

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl